BALIKESİR GASTRONOMİDE ATAĞA KALKTI

BALIKESİR GASTRONOMİDE ATAĞA KALKTI

Ülkemizin her köşesi benim için çok değerli olmasına rağmen Balıkesir ‘in 18 ilçesi ile ülkemiz hatta Dünya’da Gastronomik anlamda atağa kalktığını ve güzel işlere imza attığını belirtmem lazım.

Gerek Belediye Başkanı gerekse Valilik gerekse Kalkınma ajansı gerekse Sındırgı,Ayvalık gibi tüm ilçe belediye başkanları adeta kenetlenmiş Balıkesir’i Gastronomi konusunda bir Dünya merkezine getirmek için çalışıyorlar.

Bence bu birliktelik çok kıymetli.Ülkemizde pekçok ilde ürün, üretici ve yemekler olmasına rağmen bu birlikteliği görmekte zorlanıyorum.İşim gereği Dünya’yı sürekli geziyorum.Her gezdiğim şehir ve ülke kesinlikle tek bir vücut olarak karşımda oluyor.Bu ay 4 ülke gezdim yani haftasonları evde oturmadım her ülke de karşımda sanki tek bir insan ile muhatap idim.

Bizim ülkemizde ne eksik ?neden daha fazla Gastronomide ön planda değiliz? diyoruz ya ;bizde eksik yok fazla var.Yabancılar bu fazlalıkları  özet anlatan kurumları bulmakta zorlanıyor.

Ülkemizde  kurumlar arası ve kişiler arası egoyu aşıp tek bir vücut halinde tanıtım ve ardından karşılama yapabiliyor olmamız lazım.

Balıkesir bu konuda çok vizyoner yöneticiler tarafından yönetilmekte.Balıkesir gastronomik anlamda inanılmaz güçlü ;Balıkesir Büyükşehir belediye Başkanımız Yücel Yılmaz genç dinamik güleryüzlü ve çözüm odaklı.Başkan  herzaman iletişim içindeyim kendisi Gastronomik Marka Kent olmaya inanmış ve ekibini destekliyor.Aynı şekilde Balıkesir Valimiz Hasan Şıldak güleryüzlü ve tüm ekibi destekliyor.Vali ve Belediye başkanın uyumu tüm şehrin dinamiklerini çalıştırması  için çok önemli.

 

Balıkesir neden önemli Balıkesir’de neler var?

BalıkesirTürkiye'nin bir ili ve en kalabalık on yedinci şehri. Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde, topraklarının bir kısmı ise Ege Bölgesi'nde yer alan ilin hem Marmara hem de Ege Denizi'ne kıyısı bulunmakta. Türkiye genelinde ise iki deniz ile komşu olan sadece 6 il vardır. İl, Kuzeybatı Anadolu'da bulunmaktadır. Doğusunda Bursa ve Kütahya illeri, güneyinde Manisa ve İzmir illeri ve batısında Çanakkale ili vardır. Ayvalık ilçesinden de Yunanistan'ın Midilli Adası'na komşu.

 

Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup bamya, börülce, kavun, zeytin, zeytinyağı, kelle peyniri gibi zirai ürünleri ile ayrıca daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla meşhurdur. Yağcıbedir halısı, kolonyası, kaymaklısı, kozak üzümü, ayvalık tostu, susurluk ayranı, saçaklı mantısı ve höşmerimi diğer en çok bilinen yöresel ürünleridir. 

İlin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ekonomik faaliyetler içinde tarımın payı sanayiye göre az olup %49'dur.

Çalışan nüfusun ise % 56.7'si tarım ile uğraşır.

İlin tarım yapılan arazisi 510,456 hektardır.

İlde genel olarak yetiştirilen tarım ürünleri; tahıl ürünleri, susam, haşhaş, ayçiçeği, tütün, şeker pancarı, domates, kavun, tütün, taze fasulye, börülce, şeftali, elma ve mandalina’dır.

2002'de Türkiye'de üretilen baklanın %4,3'ü, sarımsağın %13,5'i, karnabaharın %9,8'i, pirincin %12,2'si, domatesin %5,5'i, karpuzun %3,9'u, kavunun %6,9'u, aspirin %89'u ve buğdayın %2,2'si Balıkesir topraklarında yetiştirilmiştir.

Türkiye'nin 12 tonluk kuşkonmaz üretiminin tamamı Balıkesir'den yapılır, baklagil üretiminde de il birinci sıradadır.

İlin 71 dekarlık alanında seracılık yapılmaktadır. Seralarda domates, salatalık ve taze fasulye üretilir..

Toplam tarım ürünü üretimine bakıldığında il, ülkede 3. sıradadır.

Balıkesir, Marmara Bölgesi'nde Bursa ili ile birlikte en çok pamuk üreten ildir.

İlin sahil kesiminde zeytincilik yapılır. İl sınırları içinde 10 milyon kadar zeytin ağacı bulunur. İldeki zeytin üretimi, ülkedeki toplam zeytin üretiminin % 8'i kadardır. Balıkesir Ovası, Gönen Ovası, Susurluk Ovası ve Edremit Ovası ilin başlıca üretim yerleridir.

Gönen ovasının başlıca ürünü ise pirinçtir.

210,020 hektarlık meralar ve çayırlar ile yüksek kesimlerde küçük ve büyük baş hayvancılık yapılır. il, kırmızı et üretiminde birinci olmuştur. İl, ülkedeki tavuk işletmelerinin % 9'u barındırarak ülkede 3. konumdadır.  Türkiye süt üretiminin %3,8'i, kırmızı etin %5,6'sı, beyaz etin %18'i Balıkesir'de üretilmektedir. İlde devekuşu ve domuz çiftlikleri de bulunmaktadır. Merkez, Havran, İvrindi, Susurluk, Manyas ve Savaştepe ilçelerinde peynir ve yoğurt mandıraları yaygındır.

Zeytin ülkesi Balıkesir kitabını ve 50 çeşit Peynir kitabını okurken Balıkesir ‘in Gastronomik gücü ile gurur duyuyorsunuz.

Böyle bir şehir İtalya’da veya İspanya’da olsa Dünya Gastronomi Turizmi için oraya akardı.

Pazartesi saat 11 de yapılan Basın toplantısı ile şehir artık Gastronomi Turizmi ve kahvaltısı ile sadece ülkeye değil Dünya’ya adını altın harflerle yazdırıyor.

Gerçekten Gastronomik Marka kent ne demek herkes gelsin görsün.

Şimdi Gastronomi Turizmi Derneği olarak biz de bu kadar kıymetli kentimizi daha yoğun destekliyor olacağız.

Yabancı şefler ve Türk şeflerimiz ile özel etkinlikler yanısıra Dünya’da atağa kalkıyor olacağız.

Ülkemiz ve Balıkesir için hayırlı olsun.

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …