ELİMİZDE Kİ GÜÇLÜ KOZ KEÇİBOYNUZU

ELİMİZDE Kİ GÜÇLÜ KOZ KEÇİBOYNUZU

  Ülkemizin de içerisinde bulunmuş olduğu pandemi nedeniyle insanlık tedirginlik içerisinde bulunmakta. Virüsün akciğere bağlanarak tutunması ve orada gelişerek hastalığı oluşturması dikkat edilecek hususlarda değişikliklere neden oldu. Bu tedirginlik de savunma sistemini güçlendirmeye yönelik tedbir arayışını beraberinde getirdi. Keçiboynuzu fonksiyonel yapısıyla özellikle bu süreçte arayışımıza cevap verecek nitelikte olduğu için tüketim miktarının önemli olduğu gıda olarak yer almakta.

            Keçiboynuzu bitkisi, Türkiye nin de içerisinde yer aldığı Akdeniz iklimi görülen ülkeler de yetişmektedir. % 90 meyve eti , % 10 çekirdekten oluşan bir bitkidir. Keçiboynuzu kuru madde bazında %52-62 toplam şeker içerdiği ve bu toplam şekerin de %34-35 sakaroz, %7,8-9. 6 glikoz, %10,1-12,2 fruktoz olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak 100 g keçiboynuzu 25.83 g diyet lifi, 4.18 g protein, 0.69 g yağ içermektedir

            Keçiboynuzu, meyvesi ve kendisinden elde edilen ürünler ile uzun zamandır raflarda yer almaktadır.  İçerisinde bulunan şeker miktarı fazla olduğu için suda çözünmeyen diyet lif içeriği ile  glisemik indeksi düşük gıdalar sınıfına girmektedir. Keçiboynuzu içerisinde ayrıca gallik asit bulundurmaktadır.  Gallik asit, çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin özelliklerini artıran, takviye eden ve keçiboynuzunda bulunan paramotor maddelerdir. Keçiboynuzunun bu özellikleri sayesinde yapılan çeşitli araştırmalar ile akciğerlerimiz üzerinde önemli bir etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca içersin de bulunan E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlık gibi hastalıklar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

         Keçiboynuzu bitkisi çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.  Keçiboynuzu pekmezi olarak çok rahat tüketimi mevcutken, mekanik işlemlerle öğütülerek keçiboynuzu unu olarak da birçok ürüne fonksiyonel ürün olma özelliği katmıştır. Ayrıca herhangi bir işlem uygulamadan meyve gibi tüketilirken, belli teknikler uygulanarak ülkemizin de vazgeçilmezi olan çay şeklinde de tüketile bilinmektedir.

         Bu zorlu süreçte ve sonraki zamanlarımızda maddi olarak ve kolay erişe bilirlik noktasında herhangi bir şekilde zorlanmayacağımız bu ürünü güvenle tükete biliriz.

 

                                                                                           Aycan ACET

                                                                                           Gıda Mühendisi