GASTRONOMİ VE KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK VE İLETİŞİM

GASTRONOMİ VE KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK VE İLETİŞİM

Engelsiz Turizm daha geniş anlamında herkes için erişilebilir, ulaşılabilir turizm; herkesin birlikte seyahat edebildiği, tatil yapabildiği, konaklayabildiği, gastronomi işletmelerinden ve sosyal mekanlardan faydalanabildiği başka birinin yardımı olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktivitelerdir.

Dünya nüfusunun %10’u Türkiye nüfusunun %12.29’u çeşitli sınıflarda engelli bireylerden oluşmaktadır.

Türkiye de 10 milyon 500 bin engelli bireyin 8 milyonu maddi imkanları olmasına rağmen turizm aktivitelerine katılamıyor, gastronomi işletmelerinden faydalanamıyorlar. İstanbul da istatistiklere göre 1 milyon 600 civarında engelli, 500 bin civarında yaşlı ve aileleriyle 5 milyona yakın İstanbullu konaklama ve gastronomi işletmelerinden erişilebilirlik ve iletişim sorunları nedeniyle faydalanamıyor.

Son araştırmalar Avrupa’da 50 milyon engellinin yaşadığını ortaya koyuyor. Hareket zorluğu yaşayan hamile kadınlar ve 70 yaş üzeri nüfus göz önüne alındığında bu rakam 150 milyon kişiye ulaşıyor. Araştırma sonuçlarına göre bu nüfusun yaklaşık yüzde 70’i seyahat ediyor. Bu kişilerin genellikle bir ya da birkaç kişinin refakatiyle seyahat ettikleri düşünüldüğünde Avrupa’da seyahat eden potansiyel rakamın 130 milyon kişi ve bunların yaklaşık turizm harcamasının 80 milyar Euro’dan fazla olduğu söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki engellilerin nüfusunun ise 60 milyona yaklaştığı ve bu kesimin alım gücünün 200 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor. Dünyanın büyük ekonomisi Çin’de 60 milyon (çalışabilir durumda 25 milyon) ve gelişmiş Japonya’da 6 milyon (18 yaşın üzerinde 4 milyon) engelli bulunduğu söylenebilir.

En az bir arkadaşı veya aileleri de katıldığında transfer, ulaşım, konaklama ve diğer hizmetlerde sayısal değerin çok yüksek olduğu bu pazara, hizmet üretilmesi hem sosyal sorumluluk hem de işletmelere yeni konuklar kazandıracaktır.

Türkiye’de Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli tesislerde 1176 adet engellilere özel oda bulunuyor. Antalya 605 oda ile engellilere göre en çok odası bulunan ilimiz. Bu ilimizi 159 oda ile Muğla izliyor. İstanbul’un yatak kapasitesi ise 147 dir.

Ülkemizde, mevcut yönetmeliğe göre 80 oda da 1 odanın erişilebilir olma zorunluluğu vardır.  Ancak odalar var olmasına rağmen odalara erişim ve otel çalışanlarının yarattığı iletişim ve davranış sorunları devam etmektedir.

 Mevcut işletmeler de bir kaç düzenleme ile erişilebilir hale getirilebilir. İşletmeleri, görme engellilere uygun işletme, İşitme engellilere uygun işletme, ortopedik engellilere uygun işletme veya herkes için erişilebilir işletme şeklinde sınıflandırmak mümkündür.

 Gastronomi ve konaklama  tesislerinin ortopedik engelliler, görme, işitme, konuşma engelliler ile otizmli ve farklı gelişen bireylerin tesislerden rahatça yararlanabilmeleri için mimari erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılması ve tüm süreçlerde ve tesislerde yöneticilerin ve tüm personelin engelliler ve ailelere yaklaşım, ihtiyaçlarını bilme, bireyi anlama, hitap etme gibi konaklama ve gastronomi işletmelerinde konuklarla doğru iletişim için eğitilmesi gerekmektedir.

“GASTRONOMİ, KONAKLAMA VE SAĞLIK TURİZMİ” kavramının doğru ve bilinçli bir şekilde pekişmesini sağlamak adına; “ HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR TESİSLER ve DOĞRU İLETİŞİM EĞİTİMLERİ” ;  Kelimeler, mevzuatlar ve klasik bilgilerle birlikte, tüm katılımcılara “UYGULAMALI“  anlatımlarla gerçek bir “ BİLİNÇ ve FARKINDALIK “ yaratmaktadır.

Eğitimlerimizin Hedeflenen Kitlesi;

 

Gastronomi işletmeleri, üç yıldız ve üzeri Oteller, Resort’ lerin Yöneticileri ve çalışanları, Gastronomi işletmelerinin yönetici ve çalışanları, İşletmelerin Satış ve pazarlama uzmanları, Müşteri İlişkileri Temsilcileri, Resepsiyon, Ön Büro, Bell Boy, Kat Hizmetleri ve Banquet Bölümleri, Restaurant çalışanları.

 

Adem KUYUMCU

Engelsiz herkes için Erişilebilir Turizm Uygulamaları

                                                                    ve

Engellilerle İletişim Danışmanı – Eğitmen