HAYATIMIZIN ACI GERÇEĞİ PANDEMİ

HAYATIMIZIN ACI GERÇEĞİ PANDEMİ

Korona virüs hastalığı 2019, SARS-COV-2 virüsü 13 Ocak 2020 da Çinin Vuhan Eyaletinde ortaya çıkmış, akut solunum yolu hastalığıdır.

                 Salgın deniz ürünleri ve hayvan pazarlarında başlayarak, öncelikle tüm Vuhan Eyaletine, sonrasında tüm ülkeye ve dünyaya hızlı bir şeklide yayılmıştır.

                    Hastalık solunum damlacıkları yolu ile yayılma gösterdiği ve belirtileri grip, nezle ve mevsimsel alerji gibi belirtiler göstermesinden kaynaklı olarak kişilerin bir sağlık kuruluşuna gitmeden tanı koymaya çalıştıkları için hastalık salgın boyutuna erişmiştir. Hastalık yapıcı mikroorganizmanın akciğere yerleşerek bur da 2-14 süreli kuluçka geçirmesiyle hastalık ortaya çıkmaktadır.

                   Vakalar, sağlık bakanlığının sitesinde de yayınlanan verilerden de gördüğümüz üzere,

  • Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
  • Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
  • Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

                      Hastalıktan etkilenenlere baktığımız zaman vücut dirençlerinin düşük olmasından kaynaklı olarak 60 yaş ve üzeri riskli gruba girmektedir. Kronik hastalıkları ( kalp, hipertansiyon, diyabet, kronik solunum yolu, kanser vb. )      olan kişiler tehlike altında bulunmaktadır.   

                     Hastalıktan korunmak adına alınması gereken tedbirlerden bazıları,

  • Maske takım kullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dışa çıkmadan önce mutlaka burnumuz ve ağızımızı kapatacak şekilde maske takılmalıdır. Maske nefes alıp verirken solunum damlacıklarını dışarı tutacak kalınlıkta olmalıdır. Kullanılan maske her 4 saate bir değiştirilmelidir. Kullanılan maske mutlaka ayrı bir kutuya atılmalı ve 72 saat ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edildikten sonra atılmalıdır.
  • En az 1,5 metre mesafe olacak şekilde sosyal mesafe kuralına uyulması gerekmektedir. Buna yönelik işaretlemeler ve bilgilendirmeler yapılmalıdır
  • Özellikle sürekli bir yerlere temas etmemizden kaynaklı ellerin 20 saniye sürecek şekilde sürekli yıkanması gerekmektedir. Özellikle toplu taşıma kullandıktan sonra, her saat başı ellerin yıkanması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
  • Ellerin herhangi bir bulaşmaya karşı ağza buruna veya yüze dokundurulmaması gerekmektedir
  • Hastalığın etki mekanizmasını düşürmek için mutlaka vücut direncini yükseltecek gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Hastalığın vücudumuzda etkisini, vücudumuzun direnç mekanizması belirlemektedir. Bu nedenle beslenme alışkanlığımız,  bu aşamada gözden geçirmemiz gereken şeylerin başında gelmektedir.
  • Öksürme, hapşırma sırasında ağız ve burun mendille kapatılmalı
  • Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin yenilmesi kaçınılmalı

 

                Her noktada da sürekli bahsettiğimiz gibi bu aşamada en önemli nokta HİJYEN olmaktadır. Restoranlar, cafeler, oteller en sık kullandığımız yerlerin başında gelmekle beraber insan sirkülasyonu açısından da en riskli yerler sıralamasına girmektedir. Buralarda yapılacak en ufak hijyen zafiyeti inanılmaz boyutlarda tehlikelere yol açmaktadır. Bundan kaynaklı olarak bu firmalar başta olmak üzere hizmet sektöründe her firmanın HİJYEN BELGESİ alması ve düzenli olarak ayda en az 2 defa kendisini haberli ve habersiz olarak denetletmesi gerekmektedir. Hem çalışanlar, hem de gelen misafirlerimizin sağlığı için HİJYEN VE COVİD eğitimi alınması hayati önem göstermektedir. Personelin dikkat etmesi gereken noktaları bilmesi, bilincin oluşması, firmada yapıla bilecek eksiklerin giderilmesi için gerekli olan eğitimlerin eksiksiz alınması gerekmektedir.

        Unutulmaması gerekir ki COVİD değil, tedbirsizlik ÖLDÜRÜR!

Aycan Acet