HİZMET SEKTÖRÜ ÖLDÜ MÜ?

HİZMET SEKTÖRÜ ÖLDÜ MÜ?

Hizmet sektörü covid sürecinde öldü mü? Bu soruyu kendimize sormaktan korkuyor olabiliriz ama bence sormak lazım.

Çünkü aşağıdaki hizmet noktalarında sadece ben mi hizmet aksaması gözlemliyorum,yoksa size de öyle geliyor mu?

Mesela;Kaliteli restoranlarda eskiden çok daha nitelikli yaşlı başlı gelen müşteriyi ismen tanıyan garsonlar olurdu.(Sadece balıkçılardan bahsetmiyorum). Şimdi vasat yemek vasat servis,sipariş sonrası garsona defalarca ;tuz karabiber sos vb talepleri tek tek biz hatırlatıyoruz. Kardeşim senin işin ne? Olaya hakim olsana. Hatta çoğu yerde sipariş vermek veya hesap istemek için sanki yalvarır halde müşteriler görüyorum. Menüden haberi olmayanlar çalışıyor. Ama bahşiş isteme konusunda herkes kendini haklı görüyor. İyi hizmet ver iyi bahşiş al. Nitelikli garson krizi daha da büyüyecek gibi. Azıcık garsona işletme sahibi laf etse adam işi bırakıp gidiyor. Herkes de bir naz bir hava bir tafra …

 

Gelelim Havalimanlarına;Güvenlik görevlisi olarak çalışan (bunlar özel güvenlik) kontrol cihazından bizler geçerken sanki dedektör icadını kendileri yapmış havada. Bir de makinadan ekranı izleyenler var arada cihazı çalıştırmayı unutuyorlar.İşini yaparken sanki herkes kokain tüccarı edalarında.Güzel kardeşim havalara girme. Sen insanlara kibarca iletişim kurmak durumundasın.Zaten arama yetkin yok.Ha banka güvenliği ha havalimanı güvenliği. Senin uçağını kaçırmak üzere olan teyzelere kaba davranma hakkın yok. Bir de laptop çalıştırma manyakları var.Çalışınca boyun mu uzuyor. Biz aslında toplum olarak çalışmayan laptoplar ile geçme meraklısıyız. Neyse sinirimi daha fazla bozmayayım.

 

Geçenlerde havalimanı kartı ile elektrikli araçlardan birine bineceğiz görevli diyor ki bekleyin az sonra gelir. Bereket yanımda Kenan Erçetingöz vardı da herkesin önünde fırça attı.Kardeşim burası karaköy dolmuş durağı mı? ben bu kart için kaç Euro verdim biliyor musun diyince,nedense hemen elektrikli araç geldi.Ben sesimi çıkartmazdım ama herkese anladığı dilden konuşmak lazım.

 

 

Dönelim AVM kapılarındaki güvenliğe. Hes kodu kontrolü bitince nedense tüm havaları bozuldu.Arkadaşım ben oraya para harcamaya geliyorum.Kapıda köpek muamelesi görmeye değil.Nedense çoğu avm bu konuda eğitim falan vermiyor.AVM sahiplerinin de veya havalı yabancı işletme firmalarının umrunda değil.Gariban insanlarımız da aman tatsızlık çıkmasın modunda içeri girmeye çalışıyor.

Avm içindeki çoğu dükkanda çalışanlar kendi işine hakim değil.Mesela kıyafet satıcıları kumaşları ve bedenleri bilmiyor.Esnaflık sıfır.İçerde cep ile oyun oynayan tezgahtarlar var .

Bunların hepsine bir perakende satış eğitimi vereceksin .Bitti mi bir daha vereceksin.Müşteri mi kaybetti maaştan keseceksin.Müşteri mi bağladı prim vereceksin.Bak nasıl çalışıyorlar .

Gelelim   sinema  çalışanlarına:Sinema zaten netflix vb yüzünden ağır yaralı ,üstüne covit riski var .Sinema çalışanlarının tek derdi ‘’popcorn menüsü ‘’satmak.Arkadaşım önce güleryüzlü ol,sırada bekleyenler ile doğru iletişim kur.Seansları ve filmleri sorduğumuzda dön bir arkana bak.’’Kiosklara bak’’ deme.Ama kime söylüyoruz.azıcık çalışmak zor geliyor.Havalandırma veya sonraki seans aralarında genel temizlik konularında hassasiyet var mı ? yok tabi.Saldım çayıra mevlam kayıra.Patron nasılsa yapmış yatırımı adam mı bulabilecek atsa …Azıcık laf etsen işten çıkacak .

Neyse gelelim uçaklardaki hosteslerimize ;kızım güzelim edaları hizmet sektöründe yetmez.Çalışacaksın.Amerika da iç hat uçuşlarda Delta airlines da çalışan hostes yaş ortalaması 55.Güzel oldukları için değil sıkı çalıştıkları için insanlar orada.Bizdeki arkadaşların çoğu süzülsün zengin bir adam bulup evlensin; kendisi Business da uçsun.Bu mantık havayollarını batırır.Biz genel müdürleri 2 dakikada işten atan bir ülkeyiz çalışmayan hostesi de atabiliriz. Kimse bulunmaz hint kumaşı değil. Ayrıca Acil çıkışlarda oturanların el çantalarını toplayıp tepeye kaldırmak marifet değil. Marifet çocuklar anneler ve herkes ile güleryüz içinde iyi iletişim kurabilmek. Kabin amiri ile sorunlarınız bizi ilgilendirmez .İşinizi severek yapın.

 

Daha hizmet sektöründe çalışan pek çok personel ile ilgili yorumlarım var ama benden bu haftalık bu kadar kalın sağlıcakla …