İSTANBULA DEĞER KATAN BİR MEKAN VE KİŞİ: SWISSOTEL BOSPHORUS , UĞUR TALAYHAN

İSTANBULA DEĞER KATAN BİR MEKAN VE  KİŞİ: SWISSOTEL BOSPHORUS  , UĞUR TALAYHAN
İSTANBULA DEĞER KATAN BİR MEKAN VE  KİŞİ: SWISSOTEL BOSPHORUS  , UĞUR TALAYHAN

Uğur Talayhan kimdir?

Henüz 17 yaşındayken başladığım şeflik her zaman çok sevdiğim bir meslek oldu. Kariyerimde bugün geldiğim noktayı da, mutfakta çalışmış olmanın getirdiği, işini büyük bir tutkuyla severek yapma özelliğime borçlu olduğuma inanıyorum. Yiyecek içecek sektörünü, diğer tüm sektörlerden ayrıştıran en önemli özellik, işletmede bir değişim yaratabilmek için bulunduğunuz kademenin değil, çalışkanlık, fedakarlık ve tutkuyu ön planda tutan bir iş yapış biçiminizin olması. Azla yetinmemeniz ve sürekli daha iyisinin arayışında olmanız. Çok şanslıyım ki, durmak nedir bilmeden çalışarak, hedefleri en üst düzeyde tutmam bana kariyerimde, şimdiye kadar edindiğim tecrübeleri de kullanabileceğim yeni kapılar açtı. Yurt dışına açılarak Londra’da önce Muftak Şefi ardından Yiyecek & İçecek Müdürü oldum. Daha sonra sırasıyla; Portekiz, Dubai ve Çin’de değişik yöneticilik pozisyonlarında devam ettikten sonra kariyerimin ilk başladığı nokta İstanbul’a 21 yıl sonra, 2017’nin Haziran ayında döndüm. Şuanda ise Swissôtel The Bosphorus, İstanbul Genel Müdürlüğü ve Türkiye & Azerbeycan Accor Lüks Markalardan sorumlu Bölge Başkan Yardımcılığı pozisyonumu devam ettiriyorum.

 

 Pandemi sürecinde Swissotel nasıl bir yol izledi?

Swissôtel olarak pandemi süreci öncesinde de gıda güvenliği ve hijyen konusunda yüksek standartlara sahiptik. Marka içi denetlemelerimiz, bakanlık denetlemelerimiz hem de bağımsız kurumlar tarafından yapılan denetlemelerimizde her zaman yüksek standartlarımızla örnek teşkil ettik. Pandemi sonrası da ilave yapılandırmalarımızla gıda güvenliğimizi, çalışan ve misafirlerimizin güvenliğini sağlayacak önlemlerle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Ekiplerimiz düzenli olarak eğitimler almaya devam ediyor ve kişisel koruyucu donanımlar hakkında bilinçlendiriliyor.  Ayrıca ekibimizin sağlığı çok önemli olduğu için tüm ekibimize Covid-19 testi yapıldı, hiç bir personelimizde virüse rastlanmamış olması da bizleri çok mutlu etti. Tüm bu önemlerlerimiz sayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından konaklama tesisleri için hazırlanan Güvenli Turizm ve ACCOR Lüks Marka #ALLSAFE standartlarını referans alarak, denetim ve sertifikasyon konusunda Dünya Lideri olan Bureau Veritas tarafından denetlenerek uygunluk sertifikalarını almaya hak kazandık.Her ay yeniden sıkı denetimlerden geçerek sertifikalarımızı yenilemeye devam ediyoruz.

Pandemi süreci otelciliği nasıl etkiledi?

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve hızla yayılan Corona Virüs’den (Covid-19) ekonomik olarak en çok etkilenen sektörlerden biri otelcilik oldu. Otel doluluklarımız %80 kadar bir anda küçüldü, çıkan genelgeler kapsamında restoranlarımızı, sağlık kulübümüzü kapattık. Ancak Haziran ayı itibarıyla restoran ve sağlık kulüplerinin açılmasının ardından “Staycation” şehirde tatil rezervasyonları arttık. Böylece otel dolulukları da yükselti. Türkiye Avrupa’ya göre yine de çok iyi durumda, aldığımız önemlerin pozitif sonuçlarını da görüyoruz.

Gastronomi Turizmi Derneği üyelerine ne söylemek istersiniz ?

Gastronomi Turizmi Derneği üyelerinin hepsinin hayattan keyif almayı bilen kişilerden oluştuğuna inanıyorum. Gastronomik serüven beni hep heycanlandıran bir tutku oldu. Bu tutkuya sahip tüm dernek üyeleriyle birlikte ülkemize gastronomik deneyim için gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısını arttırmak hepimizin hedefi olmalı.

 

Pandemi sürecinde yeme-içme alanında ne gibi düzenlemeler gerçekleştirdiniz?

Swissôtel kapısından girişten itibaren pek çok önlem ile misafirlerimizi karşılıyoruz. Girişte tüm misafirlerimizin termal kamera ile ateşi ölçülüyor, uygun olmayan misafirlerimiz otele giriş yapamıyorlar. Otelin pek çok alanında dezenfektan noktaları bulunuyor. Tüm alanlar sosyal mesafe kurallarına göre tekrar düzenlendi. Otel içerisinde yoğun temas noktaları düzenli olarak temizlenmektedir. Masalarımız sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiş olup servislerimiz hijyen prosedürlerine göre yapılmaktadır. Mekan içerisinde masanız dışında maske takma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca personelimiz de düzenli olarak eğitim görmeye ve Covid-19 testi olmaya devam etmektedir.