MODERN, YÖRESEL LEZZETLER VE DENİZ ÜRÜNLERİ ORDU'NUN YENİ LEZZET NOKTASI TABYABAŞI'NDA BİR ARADA !

ORDU'NUN TURİSTİK BÖLGESİNDE BULUNAN DEDEDEN TORUNA TARİHİ DOKUYU İÇERİSİNDE BARINDIRAN; MODERN, YÖRESEL LEZZETLERİN, VE DENİZ ÜRÜNLERİNİN BİR ARADA OLDUĞU TABYABAŞI RESTORAN'DA RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK.

MODERN, YÖRESEL LEZZETLER VE DENİZ ÜRÜNLERİ ORDU'NUN YENİ LEZZET NOKTASI TABYABAŞI'NDA BİR ARADA !
MODERN, YÖRESEL LEZZETLER VE DENİZ ÜRÜNLERİ ORDU'NUN YENİ LEZZET NOKTASI TABYABAŞI'NDA BİR ARADA !

 

1) Tabyabaşı Restoran’ın tarihçesi ve kuruluş amacından bahseder misiniz?

Ordu’nun en güzide turizm noktalarının başında gelen Boztepe’de 10 yıllık restoran deneyimimiz bizi yeni lezzet noktaları kurmaya teşvik etmiştir. Şehrimizin en turistik yerlerinden sayılan ve çok sayıda tarihi bina ve dokunun bulunduğu, yoğun turizm hizmet faaliyetlerinin yer aldığı bir bölge olan “Taşbaşı”nda dededen toruna bir yapının içerisinde modern, deniz ve yöresel ürünler restoranı hayalimizi gerçekleştirdik.

 

2) Tabyabaşı Restoran’ın vizyon ve misyonu nedir?

 Misyonumuz; Şehirdeki en iddialı deniz ürünlerini konuklarımızla buluşturuyoruz. Menümüzdeki yiyeceklerimizin tadı mükemmel. Bunun sebebi ise nesilden nesile aktarılan yöresel ürünlerin pişirme tekniklerini kullanıyor olmamız. Konuklarımızın ihtiyaçlarına odaklanarak taze ve kaliteli malzemelerle onlara eşsiz bir yemek şöleni sunuyoruz.

   Vizyonumuz ise; gerek lezzetlerimiz, gerek sunumlarımız, gerek işletme dekorasyonumuz ve titizlikle seçtiğimiz iş arkadaşlarımızla birlikte sektördeki olumsuz tabuları yıkarak akıllarda kalabilecek eşsiz bir hizmet kalitesi sunmak.

 

3) Tabyabaşı Restoran’ın menü içeriğini belirlerken yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

“Tepe restaurant” da ağırladığımız yerli ve yabancı konuklarımızdan aldığımız geri dönüşler, bölgemizde yöresel ve deniz ürünlerine ait bir restoranın eksikliğini giderme konusunda bizleri teşvik etmiştir. 

Bu nedenle şehrimizin en turistik yerlerinden sayılan ve çok sayıda tarihi bina ve dokunun bulunduğu, yoğun turizm hizmetlerinin yer aldığı bir bölge olan “Taşbaşı”nda dededen toruna bir yapının içerisinde modern, yöresel ürünleri ve deniz ürünlerini sunan restoranı; “Tabyabaşı Balık” markasıyla şehrimize ve bölgemize kazandırdık.

 Menü içeriğimizi belirlerken tüm ürünlerimizi geleneksel usül ve geleneksel usulün modern hali ile harmanlayarak misafirlerimize farklı bir deneyim yaşatmayı planladık.Özellikle unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerimizi kendimize özgü yorumlar katarak  gastronomiye kazandırmayı hedefliyoruz.

 

4) Menüde ürünlerini içeren ürün üretimi için bünyenizde özel bir şef bulunduruyor musunuz? Varsa eğer şefinizden bahseder misiniz?

 

Mutfak şefimiz Okan Kırca, 10 yıl ülkemizin turizm merkezlerindeki otel ve lüks restoranlarda yerli ve yabancı mutfak şefleriyle birlikte kazandığı tecrübeyi üniversite eğitimiyle tamamlamıştır. Tecrübesini kendi şehrine taşımış, yöresel ürün ve yöre mutfağına modern dokunuşlar yaparak yeni lezzetler kazandırmışır. 

 

5) Tabyabaşı Restoran olarak Gastronomi alanında çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Ordu üniversitesi Aşçılık Bölümü ve Su Ürünleri Fakültesi ile birlikte, yöremizde yetişen otlar, mantarlar ve bölgesel deniz ürünlerinin pişirme tekniklerinin üzerine işbirliği yapmaktayız.

Özellikle unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerimizi kendimize öz yorumumuzla yeniden gastronomiye kazandırmayı hedefliyoruz.