Pandemi Döneminde Ve Yeni Normaller de Sağlık Turizmi Kapsamında Sağlıklı Beslenme

Pandemi  Döneminde Ve  Yeni Normaller de Sağlık Turizmi Kapsamında Sağlıklı Beslenme

Pandemi  döneminde ve  Yeni Normaller de Sağlık Turizmi Kapsamında Sağlıklı Beslenme Anadolu Mutfağının önemi daha da  artmıştır.

Türkiye yerli ve yabancı turistler için kapılarını bu haftalarda açıyor. Pandemi nedeniyle turizm sektöründe eski günleri beklemek zor ancak uçak seferlerinin başlamasıyla sektörde az da olsa bir hareketlilik bekleniyor.

Turistlere güvenli bir tatil sunmak için Türkiye hazırlıklarını tamamladığını ilan etmiş durumda.

Ülke ekonomisini besleyen can damarlarından olan turizm endüstrisinin ve Sağlık Turizmi’ nin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’daki payı son yıllarda sürekli arttı. Geçen yıl % 11,3'tü. Önceki yıl % 10,1'di.

2019 yılında 51,7 milyon yabancı tatilci Türkiye'yi ziyaret etti. Bu yıl bu elbette her ülke gibi biz de salgın nedeniyle bu rakamların çok gerisinde kalacağız. Sağlık Turizmi de dahil. Ancak Gastronomi Sağlıklı  beslenmede ise Anadolu Mutfak Lezzetleri  öne çıkarak kayıp ayları ekonomik anlamda geri kazanım zamanı olarak görülmekte Gastronomi Turizmi Derneği  bakanlığı ve sağlık bakanlığı ile koordineli olarak bilim kurullarında temsil edilerek GT  Hijyen Belgelendirme yetkisi alarak  sadece tüketicilere veya , restaurant, cafe  vb.  işletmelere GT Hijyen Belgesi vermenin yanı sıra yerli üreticilerimizde anadolu lezzetleri coğrafik işaretler belgesi de  başlamıştır. Hem  yerli tohum  bankası oluşturmak, hem’ de  yerli üreticimizin dışa açılma çabalarına destek olacak projeler oluşturmakta.

           

Covid-19 salgını patlak vermeden önce, 2020 için kendimizi çok daha fazla ziyaretçiye hazırlamıştık. Ama yine de başka ülkelerin aksine, Covid-19 krizini başarıyla aşmaya çalışıyoruz.

Sağlık  turizminde de gerekli önlemleri almaya başladık. Ancak bunu dünyaya gerekli şekilde anlatabildik mi? Ben bu konuda emin değilim.

İlk aşamada, önceliğimiz olan uçak seferlerinin yeniden başlatılmasına dair takvimi THY açıkladı. Bu diğer şirketler için de yol gösterici olacak.

Krizin başından buyana olağanüstü çaba sarf eden Sağlık Bakanlığı gerekli hazırlıkları tamamladı. Ülkemize gelecek olan turistlerden Covid-19 testi istemek yerine, havaalanına varışta bir PCR testi yapılacaktır.

Birçok ülkenin ilgili makamlarına sağlık sistemimizin kapasitesi ve güvenli bir tatil olanağı sağlayacak belgelendirme programı ve önlemleri hakkında bilgiler yollandı. GT Hijyen belgesinin önemi anlatıldı.

GTD ( Gastronomi Turizm Derneği ) GT Hijyen Belgesi Havaalanları, hava yolu şirketleri, restoranlar ve turizm şirketleri için salgına karşı bir sertifika programı hazırlandı. Sertifika programları 4 Mayıs'ta tamamlandı. Sertifika alan şirketler haziran ayında yayınlanacak. Bağımsız Uluslararası kurumlar, söz konusu kurallara uyulup uyulmadığını düzenli olarak takip edecekler.

GT Hijyen Sertifikasyon programının bir parçası olarak, hijyen ve mesafe kuralları ile ilgili daha fazla önlem, konuklara Türkiye'deki tatillerinin her aşamasında güven hissi verecektir.

Sağlık Turizmi için yeni hastaneler ( Şehir hastaneleri kuruldu ) ve Sağlık Bakanlığı bu konuda genelge yayınlamıştır. Uluslararası hastaların ve refakatçilerini hastaneye kabul koşullarını belirlemiştir.

Cazibe merkezi olan popüler tatil beldelerimizde beklenmedik bir hastalık, salgın baş gösterirse sağlık sisteminde gerekli kapasiteler mevcut durumdadır.

Salgın dünyanın her yerinde, tüm sektörleri vurmuştur. Elbette ki turizm ,Sağlık Turizmi de bundan en çok etkilenenlerin başında. Hükümet de bu sektördeki şirketler ve işletmeler üzerindeki olumsuz etkisini olabildiğince düşük tutabilmek için finansal yardım paketi ve destekler sunmuştur.

Bu  çabaların arttırılması halinde yılın ikinci yarısında sektörün hızla toparlanması mümkün. Sağlık Turizmi için ise süreç biraz uzaya bilir.

Bu dönemlerde GTD ( Gastromi Turizm Derneği ) ne  ve Sağlık Turizmi paydaşlarına  çok iş düşüyor.

  Bu salgın döneminde eğer stratejik ve öngörülü adımlar atmayı başarabilirsek, ülkemizin şanslı çıkabileceğini düşünenlerdenim. Öte yandan hızla Anadolu Lezzetlerini – Sağlıklı beslenme kültürünü  yeni normaller   dönemin de öne çıkabilir. En büyük cazibemiz turiste sunacağımız sağlık,sağlıklı beslenme (Anadolu Lezzetleri )  güvenlik ve şeffaflık olacak bu süreçte.

                                                                             

                                E.Emre AFANYALI

                                             Gastronomi Turizmi Derneği.

Sağlık Turizmi ve Sağlıklı Beslenme Komitesi Başkanı.