ZÜCCACİYE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ÇALIŞMA VE HEDEFLERİNİ RESTORAN KURUYORUM İLE PAYLAŞTI

Gastoronomi Turizmi Derneği; Züccaciye Sanayicileri Derneği Başkanı Mesut Öksüz ve Genel Sekreter Sibel Palacıoğlu ile röportaj gerçekleştirdi.

ZÜCCACİYE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ÇALIŞMA VE HEDEFLERİNİ RESTORAN KURUYORUM İLE PAYLAŞTI
ZÜCCACİYE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ÇALIŞMA VE HEDEFLERİNİ RESTORAN KURUYORUM İLE PAYLAŞTI

Gastoronomi Turizmi Derneği; Züccaciye Sanayicileri Derneği Başkanı Mesut Öksüz ve Genel Sekreter Sibel Palacıoğlu ile röportaj gerçekleştirdi.

 

Mesut Öksüz,

1) Züccaciye Sanayiciler Derneği Kuruluş amacından kısaca bahseder misiniz? 

Derneğimiz 2004 yılında, cam, porselen, seramik, plastik, metal, ahşap, hediyelik eşya, küçük elektrikli ev aletleri ve endüstriyel mutfak ürün gruplarında faaliyet gösteren üretici, toptancı, perakendeci, distribütör, ihracatçı ve ithalatçı firmaların dünyadaki rekabet güçlerinin arttırılması ve sektörel menfaatlerinin gözetilmesi amacıyla kurulmuştur. 

2) ZÜCDER olarak benimsediğiniz vizyon ve misyon nedir? 

Vizyonumuz; ev ve mutfak eşyaları sektörünün daha fazla üretim, inovasyon ve markalaşma ile ulusal ve uluslararası rekabet gücünün arttırılması, Dünya pastasından aldığı payın büyütülmesidir. 

Misyonumuz ise; züccaciye sektörü içindeki dayanışmayı sağlamak, sosyoekonomik hak ve çıkarları koruyup geliştirmek ve sektör bazında karşılaşılan problemlerin çözümünde önderlik etmektir. 

3) Derneğin içinde barındırdığı marka/firmalara tanıdığı imkanlar nelerdir? 

Derneğimiz, üyelerimize ihtiyaç duydukları her alanda hizmet vermekte olup, üyelerimize sağladığımız başlıca hizmetleri aşağıda kısaca özetleyebiliriz;

-Ülkemizde sektörümüzle ilgili gerçekleştirilen ve dünyadaki sayılı fuarlar arasında yer alan Host İstanbul ve ZUCHEX gibi iki önemli fuarın tek resmi destekçisi derneğiz. Üyelerimiz de bu fuarlardan indirimli yer alabiliyorlar.

-Her yıl yaptığımız üretici-marka buluşmaları zirvemizle yerli-yabancı perakende zincirleriyle üreticilerimizi buluşturuyoruz. 100’e yakın yabancı büyük perakende ve toptan zincirlerinin satın alma direktörleri ile üreticilerimizi Antalya’da birebir görüştürerek ihracatımıza katkı sağlıyoruz. 

  -Ticaret Bakanlığı desteği ile URGE projesini gerçekleştiriyor, yurt dışına ticari heyetler götürüyor, yurt dışından üyelerimizle görüşmek üzere alım heyetleri getiriyoruz. Pandemi dolayısıyla bu heyetleri bu yıl sanal ortamda gerçekleştiriyoruz. Yeni yıldan itibaren her ay gerçekleştirilecek online B2B’ler ile Latin Amerika’dan Afrika’ya, Rusya’dan Orta Doğu’ya, Avrupa Ülkelerinden Türki Cumhuriyetler ve Uzakdoğu’ya kadar ülkelerden alıcılarla yerli firmalarımızı buluşturacağız. 

-İngilizce üye rehberimizin yurtiçi ve dışında çeşitli kuruluşlara yapılan dağıtımı ile üyelerimizin firma bilgilerinin birçok kişinin eline ulaşmasını sağlarken ülkemizin tanıtımına da katkıda bulunuyoruz.

-Sektörel çeşitli ürün gamlarında yurtdışından gelen ihtiyaç taleplerinin karşılanmasında doğru kişilerle irtibata geçilmesi konusunda ve bağlantılar kurulmasında üyelerimize destek olmaya çalışıyoruz.

- Sektörümüze faydalı olabilecek ücretsiz seminerler ve eğitim programları düzenliyor, Yurtdışı fuarları ile ülke milli katılımlarının ve teşvik kapsamında yapılan fuarların bilgilerinin duyurularını yaparak üyelerimizi sektördeki gelişmelerden haberdar ediyoruz. 

-Çalıştaylar düzenleyerek sektörün sorunlarını belirleyip, kararlılıkla çözüm önerileri geliştirmekte ve projeler üretmekteyiz.

 -50’nin üzerinde firmadan (hastane, okul, otel, ulaşım, medya, akaryakıt vb.) üyelerimize ZÜCDER kimlik kartlarıyla kullanabilecekleri indirimler sağlıyoruz.

 -Sektörümüzün tüm ürün gruplarının 10 yıllık ayrıntılı istatistiklerini içeren dış ticaret raporlarımızı kitap olarak yayınlıyoruz. 

-Derneğimiz bünyesinde hazırlanan sektör araştırması ve dış ticaret raporlarımızla sektör istatistiklerini kalem kalem yorumlayarak, gerek yurt içindeki sektörle ilgili bilgi, gerekse ihracat ve yurtdışı ile ilgili bilgi düzenlemelerini hazırlayıp, yayın haline getirerek sektörün bilgisine ve istifadesine sunuyoruz. 

-Ülkemizdeki tüm teşviklerin bir arada bulunduğu “Firmalar İçin Devlet Destekleri” kitabını yayınlıyor, Derneğimiz bünyesindeki “KOBİ Destek Birimimiz” ile üyelerimizin devlet desteklerinden faydalanmasına önderlik ve rehberlik ediyoruz. 

 -Ülkemizin geneline yayılmış üye yapımız ile her şehirde temsil edilmek ve tüm üyelerimize hizmet götürebilmek amacıyla üyelerimizin fazla olduğu şehirlerde ZÜCDER temsilcilikleri açıyoruz.

-Üyelerimizin dijitalleşmeleri ve e-ticaretlerini artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar düzenliyor, sosyal medya hesaplarımızda üyelerimizin tanıtımları için görseller paylaşıyor, üyelerimizin ürünleri ile çekilişler düzenleyerek aynı zamanda asıl hedef kitlemiz olan kadınlarımıza da ulaşıyoruz. Böylelikle, üyelerimizin ücretsiz olarak tanıtım yapmaları imkanını sağlıyoruz.

 -Çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirilecek, yenilenen web sayfamız ve dijital platformumuz ile üyelerimizin ortak bir alanda satış yapabilmeleri, yurt dışından alıcılara ulaşabilmeleri, birbirleriyle sosyal iletişimde bulunabilecekleri, eleman arayışında bulunabilecekleri, dış ticaret rakamlarını takip edebilecekleri ve ikinci el araç, makine vb. satış yapabilecekleri bir platformları olmasını sağlamaktayız. 

-ZÜCDER İK ve Kariyer projemizle, üniversiteler ve meslek liseleri ile iş birliği yaparak üyelerimizin kalifiye eleman ve stajyer ihtiyaçlarının karşılanmasında üyelerimize destek oluyor, ülkemizin istihdamına katkı sağlıyoruz.

Tüm bu çalışmalarımızı imkanlar dâhilinde üyelerimize en fazla fayda sağlamayı ve başarılı olmayı amaçlayarak gerçekleştiriyoruz.

-Sektörümüzdeki KDV’nin %18’den %8’e düşürülmesi ve elektrikli aletlerimizdeki % 6,7 oranındaki Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılmasını her platformda dile getiriyoruz. Bunun yanısıra sektörümüzde yoğun olarak kullanılmakta olan ve ülke içindeki üretimi sadece ihtiyacın 1/3’ünü karşıladığı paslanmaz çelik hammaddesindeki % 17 ek verginin, ayrıca % 85 oranında yurt dışına bağımlı olan, yurt içinde sadece % 15’i üretilebilen plastik hammeddesinin üzerindeki % 6,5 oranındaki ek verginin kaldırılarak, üreticilerimizin maliyetlerinin daha rekabet edebilir seviyelere çekilebilmesi için gayret sarfediyoruz. 

-Sektörümüz uzun yıllardır İhracat fazlası veren bir sektördür. Bu seneki ihracat rakamlarımız Kasım ayı itibariyle ile 4.060.210.584 USD ithalatımız ise 850.665.235 USD’dır. Bu yıl da ihracat fazlası veren sektörümüz ile gurur duymaktayız. Ancak tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektör firmalarımızın da ihracatın arttırılmasıyla ilgili bu denli çaba sarfedilirken, konteyner bulunmamakta ve konteyner arz ve talep dengesizliğinden oluşan navlun fiyatlarının aşırı derecede artması üreticilerimizin maliyetlerini ve üretimlerini etkilemekte, siparişlerinin iptaline ya da zarar ile mal satışına neden olmaktadır.

 

Dolayısıyla,

  • Firmalarımızın konteyner ihtiyaçlarının zamanında karşılanması için, ekipman sorununun çözülmesi

  • Ülke limanlarında çalışan sayılarındaki dengenin kurulması, Konteyner hareketlerini yapan vinç operatörlerinin, taşıyıcı ekipman kullananların tam zamanlı çalıştırılmaları, 

  • Ek maliyet oluşturan tüm hareketlerin (konteyner aktarma aracı v.b.) tekrar gözden geçirilerek geçici kabul ve aktarma masraflarının minimuma indirilmesinin,

Üreticilerimizin ihracat imkanlarını ve bilinirliliklerini arttırırken, dünya pazarlarında rekabet şartlarını daha da kolaylaştıracağına inanıyor, bu konuda da düşüncelerimizi ilgili mercilere iletiyoruz. 

4)ZÜCDER olarak düzenlediğiniz etkinlikler nelerdir? 

ZÜCDER olarak; 30 yıldır gerçekleştirilen dünyanın sayılı züccaciye fuarları arasında sayılan, Avrupa’nın 3. büyük Züccaciye Fuarı’nın ve yine HOST İstanbul Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı’nın 16 yıldır sektörel dernek olarak tek resmi destekçisiyiz.

Yurtiçi fuarlarımızın haricinde, online ve fiziksel B2B programları, satınalma heyetleri ve UR-GE gibi etkinlikler ihracatı arttırıcı etkinlikler düzenlemekteyiz.

Sektörün birlik ve beraberliğini pekiştirmek, yüksek sinerji sağlamak amaçlarıyla Ramazan aylarında “Geleneksel ZÜCDER Üye İftar Yemeği” ve üyelerimizin katkılarıyla çeşitli şehirlerde “şehit ve gazilerimizin ailelerine  iftar yemeği” düzenlemekte, öğrencilere burs imkanı sağlamaktayız.

ZÜCDER Akademi olarak da seminer ve eğitim programlarımızla üyelerimizin gelişimlerine katkıda bulunurken, pandemi sürecinde bu programları online platformlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. 

 5)ZÜCDER olarak yaptığınız Uluslararası çalışmalarınız var mı varsa kısaca bahseder misiniz? 

Derneğimizin çalışmalarına en fazla ağırlık verdiği başlıca alanlardan biri de uluslararası çalışmalarımızdır. Bu çalışmalarımızda üyelerimizin, sektörümüzün ve dolayısıyla ülke ekonomimizin ihracat verilerinin artmasına katkı sunmaya çalışmaktayız.

Her yıl gerçekleştirdiğimiz üretici-marka buluşmaları zirvemizle yerli-yabancı perakende zincirleriyle üreticilerimizi buluşturmaktayız. Sonuncusunu 2019 yılı Kasım ayında Antalya’da gerçekleştirdiğimiz, 7. Uluslararası Üretici Marka Ev ve Mutfak Eşyaları Zirvemizde 40 ülkeden 50’den fazla yabancı perakende zincirleri ve büyük toptancıları Zirve katılımcısı 76 üyemizle bir araya geldi. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan B2B organizasyonlarımızda yaklaşık 500 milyon USD’lik iş hacmi oluşmaktadır.

Bu yıl 100’den fazla ülkeden, kendi alanlarının devleri olan yabancı perakende zincirleri ve toptancılarla yine Antalya’da düzenlemeyi planladığımız B2B organizasyonumuzu maalesef pandemi nedeniyle gerçekleştiremedik. Ancak hem derneğimizin hem de fuar şirketimiz Tarsus’un dijitalleşme alanındaki atılımlarıyla B2B organizasyonlarımızı sanal ortama da taşıdık.Bu çerçevede öncelikle 16-20 Kasım tarihleri arasında fuar şirketimiz Tarsus ile birlikte Zuchex Sourcing organizasyonuzla fuar katılımcısı firmalarımızı dünyanın dört bir yanından alıcılar ile online platformda buluşturduk.

Sırada Derneğimiz bünyesinde düzenlenen %50 Ticaret Bakanlığı destekli ve ZÜCDER Prefinansmanlı Afrika Kenya Sanal Ticaret Heyeti organizasyonumuz bulunmaktadır. Bu organizasyonumuzu 8-10 Şubat 2021 tarihleri arasında katılımcı firmalarımızla gerçekleştireceğiz.

Bundan sonraki süreçte de her ay üyelerimizi farklı ülkelerden ve bölgelerden alıcılarla yine ZÜCDER adına sektör bazlı yapılan dijital portalımız üzerinden görüştürmeye devam edeceğiz. 

Ayrıca üyelerimizin, 7/24 ürünlerini sergileyebilecekleri, kendi aralarında ve satın almacılarla yazışabilecekleri ve güvenli ödeme alt yapısı ile ürün satışı yapabilecekleri platformumuzu da çok yakında hizmete sunuyoruz.

Dernek bünyesinde hazırlanan sektör araştırması ve dış ticaret raporları ile sektör istatistikleri kalem kalem yorumlanarak, gerek yurt içindeki sektörle ilgili bilgi, gerekse ihracat ve yurtdışı ile ilgili bilgi düzenlemeleri hazırlanıp, yayın haline getirilerek sektörün bilgisine ve istifadesine sunuyoruz. 

Yine  sektörümüzün tüm ürün gruplarının 10 yıllık ayrıntılı istatistiklerini içeren dış ticaret raporlarımızı kitap olarak yayınlıyor, üyelerimize ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bu kitabımızı gönderiyoruz.

Üyelerimizin ihracatlarının artmasına destek olmak amacıyla, üyelerimize uluslararası ticaret ile ilgili eğitimler düzenliyoruz.

Ticaret Bakanlığı destekli iş gezileri düzenlenerek fuar ve fabrika ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. İMMIB-ZÜCDER işbirliği ile gerçekleştirilen katılımcı üyeleri birçok noktaya ihracat yapmalarını sağlayan URGE projemizde de yine %75 Devlet desteği ile üyelerimize hizmet sunuyoruz.

30 yıldır düzenlenen dünyanın sayılı züccaciye fuarları arasında sayılan, Avrupa’nın 3. büyük Züccaciye Fuarı ZUCHEX’in ve yine 15 yıldır düzenlenen HOST İstanbul Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı’nın tek resmi destekçisi sektör derneği olarak sektörümüze ve ülke ekonomimize katkı sağlıyoruz.

Özetle; Fuarlar, B2B, satınalma heyetleri, URGE gibi çalışmalarla hem yurt içinde hem de yurt dışındaki satın almacılara üyelerimizin daha rahat ulaşmaları ve satış yapmaları için gerekli ortamın sağlanması için çaba harcıyoruz.

İhracat bizler için çok önemli. Dünyada da gittikçe yükselişte olan Türk malı algısının ve kaliteli ve uygun fiyatlı züccaciye ürünlerinin daha fazla pazara ihraç edilerek ülkemizin cari açığına da katkı sağlamaya devam etmek en önemli vizyonumuz. 

 

Sibel Palacıoğlu,

 1)Kaç yıldır bu sektör içerisinde çalışma yürütüyorsunuz?

15 yıl boyunca sürdürdüğüm İstanbul Ticaret Odası Etüt-Araştırma ve Başkanlık Genel Sekreterlik Şubelerindeki çalışmalarımdan sonra geçiş yaptığım Züccaciye sektöründe 8. yılıma başladım. 

  2) ZÜCDER ‘in sizin için anlam ve önemi nedir?

7 yılı aşkın süredir, büyük bir keyifle çalışmalarda bulunduğum ve bir parçam olarak hissettiğim Derneğimiz vasıtasıyla sektörümüze ve dolayısıyla ülke ekonomimize katkı sağlamaya çalışmaktayım. İstanbul Ticaret Odası’nın tüm sektörler için gerçekleştirdiği çok değerli çalışmaları ben de sektörümüz için uygulamaya ve değer katmaya gayret göstermekteyim. 

 3) ZÜCDER olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir? 

Bütün olumsuz şartlara ve gelişmelere rağmen marka yaratmada, ürün geliştirmede, katma değer ilave etmede ve her konuda farklılaşmaya gayret ederek rekabet şartlarını olumluya çevirmek gayreti içerisinde olan sektör temsilcilerimiz ile kol kola mücadelemizi sürdürmeyi hedeflemekteyiz.

Dengeler oturdukça sektörümüzün önü açılacak, hem ürün çeşitliliğimiz daha da artacak, hem de pazardaki pastamız büyüyecektir. Tüketiciye daha geniş ürün yelpazesiyle daha iyi hizmet verilerek zücaciye sektörü daha yukarılara taşınacaktır. 

 4)Covid-19 ‘un ülkemize girmesiyle beraber içinde bulunduğunuz sektör bu durumdan nasıl etkilendi?

Küresel salgın ile birlikte daha çok insan evde, hatta mutfakta zaman geçirmeye başladı. Evde kalma süresinin artmasıyla, insanlar evdeki eksiklerin farkına vardı, eskileri göze batmaya başladı. Dışarı çıkamayanlar, evlerinde daha şık sofralar kurar oldu. Sosyal medyada paylaşılan yeni tarifler ve mutfak meydan okumaları ile hiç mutfağa girmemişler dahil herkes, yeni lezzetlerin peşine düştü. Sofra ve mutfak eşyaları, her zamankinden fazla kullanıldığından, çizilen, kırılan, dökülen ürünlerin yenilenme süreci de hızlandı. İşletmelerin sosyal medya reklamlarına ağırlık vermesinin yanında, ürünün internetten daha hızlı alınabildiğini deneyimleyen tüketici, satışların e-ticaret ile hızlanmasında önemli bir rol üstlendi. 

  Pandemi dönemininin etkilerini istatistiki verilerle irdelediğimizde;

2020 yılı Ocak – Şubat aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 3,5 artan sofra ve mutfak eşyaları ihracatı, Mart ayında diğer birçok sektörde olduğu gibi, küresel salgının etkisi ile düşme eğilimi göstermiştir. Pandemi etkilerinin en çok görülmeye başlandığı Nisan ayından bu güne kadar devam eden ekonomideki şiddetli durgunluğa rağmen, 2020 yılı Ocak – Ekim döneminde 3,61 milyar $ ihracat gerçekleşmiştir. 2020 Ekim ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre % 14 artarken, bir önceki aya göre % 9 artmıştır. 2020 Ocak – Eylül döneminde bir önceki yıla göre toplam sektör ihracatımız % 9,2 azalmışken, Ocak-Ekim ihracatı toplamında azalma % 6,7’ye gerilemiştir. Yani Ekim ayı, yıl toplamı ihracatındaki azalmada %2,5’luk bir iyileşme sağlamıştır. Uluslararası standartlara uygun üretilen kaliteli ürünler, ihracatın da artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sektörün ihracattaki büyümesinin temelinde, kaynakların doğru kullanımı, kaliteli üretim, makul fiyat ve zamanında teslimat yer almaktadır. 

2020 Ekim ayında % 14 bir önceki aya göre 9 toplamda 3,6 % 6,7 azaldı. Eylül ayında % 9 gerideydik ihracat açığımız 2,5 puan düşerek 6,7’ye, Kasım ayında ise % 4,3’e kadar düştü geçen yıl ile olan farkımız. Ocak-Kasım döneminde 4 milyar $’ın üzerinde ihracat gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 

 5) Pandemi etkisiyle dernek olarak ne gibi önlemler aldınız?

Pandemi koşulları ile birlikte fiziki olarak gerçekleştirilemeyen fuar ve ticaret heyetlerinin sektörümüzde meydana getirdiği açığı, Kasım ayından itibaren her ay gerçekleştirilecek online B2B’ler ile Latin Amerika’dan Afrika’ya, Rusya’dan Orta Doğu’ya, Avrupa Ülkelerinden Türkiye Cumhuriyetler ve Uzakdoğu’ya kadar ülkelerden alıcılarla yerli firmalarımızı buluşturarak gidermeye çalışacağız.

Ayrıca sektörümüzün ve üyelerimizi çağın gerektirdiği dijital dönüşüm sürecine adapte etmek amacıyla, web sitemizi yenilemekteyiz. Büyük bir dijital platform olacak olan yeni portalımız aynı zamanda üyelerimizin günün 24 saati ürünlerini sergileyebilecekleri, firmaların kendi aralarında yazışabilecekleri ve güvenli ödeme alt yapısı ile ürün satışı yapabilecekleri bu dijital dönüşüm hareketiyle yurt içi ticaretin yanında ihracatın da arttırılması hedeflenmektedir. Zücder B2B sistemi de üreticiler ile birçok farklı ülkeden satın almacının bir araya geldiği ve yüz yüze görüşme imkanı sunulan bir sistemdir. Böylece zaman ve mekan sınırı ortadan kaldırılarak, üyelerimiz, uluslararası pazarlama faaliyetlerini Zücder B2B sistemi üzerinden kolayca yapabilecektir.

Pandemi nedeniyle ticaretin elektronik ortamda yaygınlaşması nedeniyle, üyelerimizin dijitalleşmeleri ve e-ticaretlerini artırmak amacıyla alt yapı hizmetlerimizin ve ikili iş görüşmeleri organizasyonlarımızın haricinde de, üyelerimize çeşitli eğitimler, seminerler düzenleyerek üyelerimizin yeni düzende aktif rol almalarına destek oluyoruz.

Ayrıca sosyal medya hesaplarımızda üyelerimizin tanıtımları için görseller paylaşıyor, üyelerimizin ürünleri ile çekilişler düzenleyerek aynı zamanda asıl hedef kitlemiz olan kadınlarımıza da ulaşarak, üyelerimizin tanıtım çalışmalarına destek oluyoruz.

Hazırlamış olduğumuz raporlarımızla, sektörümüze bir ayna vazifesinde bulunarak mevcut durumun takibi ve yeni yol haritaları hazırlanması konusunda destek oluyoruz.

Sektörümüz ve ülke ekonomizle ilgili anlık gelişmeleri bilgilendirme gruplarımızda paylaşarak üyelerimizin anlık olarak güncel gelişmelerden yararlanmalarını sağlıyoruz.

Sektörün ortak menfaatleri doğrultusunda sorunlara çözüm bulmak için türlü raporlar hazırlıyor, bunları gerek yazılı olarak ilgili yerlere bildiriyor, gerekse direkt Bakanlık ziyaretleri ile dile getiriyoruz. 

Aktif basın çalışmalarında bulunarak sektörümüzde yaşanan sorunları medya platformlarında sık sık dile getiriyoruz.